Kommunikatsioonitehnikad
- Rääkija näo, eriti suu, nägemine on vestluse puhul väga tähtis – huultelt lugemine annab tihtipeale vihjeid sõnadele, mis muidu kuulmislanguse korral võivad ebaselgeks jääda.
- Ärge rääkige kõrvaltoast – ärge seiske liiga kaugel kõnelejast, sest kehakeeleta on raskem inimesest aru saada, pealegi kõlavad kõnesignaalid palju vähem.
- Taustamüra minimaliseerimine – kõiksugune müra võib mõjutada kõne selgust.
- Rääkige grupis ühekaupa – peale selle, et ühekaupa rääkides on lihtsam kõneleja suud lugeda, vähendab ka ühekaupa rääkimine taustamüra.
- Ärge karjuge – vaegkuuljatel on tihtipeale raskusi arusaamise mitte helitugevusega, karjumine moonutab kõnesignaale ning muudab kõne raskemini arusaadavaks.
- Rääkige aeglasemalt – kiiresti rääkimisel sulanduvad sõna lõpud ja algused tihti üheks, mis vähendab arusaamist. Ärge liialdage aeglase hääldamisega, sest see jällegi häirib kõne rütmi ja teeb kõne konteksti segasemaks.
- Öelge kõnelejale, et teil on probleeme kuulmisega – kui kõneleja teadvustab, et teil on kuulmislangus, saab ta sobivaid kommunikatsioonitaktikaid kasutada.
- Proovige inimese tähelepanu saada enne kõnelemist – väikese koputusega õlale saate inimese tähelepanu endale suunata