Mittetulundusühing Eesti Audioloogia Selts

Audioloogia

Mis on audioloogia? Millega tegeleb audioloog?

Kliiniline audioloogia hõlmab kuulmis- ja tasakaaluhäirete diagnostikat, ravi ja rehabilitatsiooni.

 Audioloog on erialase (audioloogia-alase) väljaõppe saanud tervishoiuvaldkonna spetsialist.

Audioloogi töö eesmärgiks on välja selgitada kuulmis- ja/või tasakaaluhäire olemus ja määr, vajadus (re)habilitatsiooni osas ning (re)habilitatsiooniteenuse pakkumine – nõustamine kuulmislanguse, tinnituse ja tasakaalu osas, kuuldeaparaatide ja muude kuulmisabivahendite seadistamine.

Audioloogid teevad koostööd erinevate erialade esindajatega – otorinolarüngoloogid, neuroloogid, geneetikud, pediaatrid, logopeedid, sotsiaaltöötajad, psühholoogid, õed, kuulmisabivahendite programmeerijad, füsioterapeudid.

 

Audioloogiks õppimine

Paljudes Euroopa riikides on audioloogia õppimine korraldatud kolme-aastase  bakalaureuseõppena (nt Belgias) või 1-2 aastase magistriõppena (nt Prantsusmaal, Iirimaal, Inglismaal) või on võimalik valida mõlemat tüüpi õppe (nii bakalaureuse kui magistriõppe) vahel (nt Saksamaal). Sõltuvalt õpingute tüübist, mahust ja spetsialiseerumisest, võib audioloogi töö iseloom olla erinev. Audioloog võib olla multidistsiplinaarse meeskonna liige rehabilitatsiooni meeskonnas,  tegeledes lapse (või täiskasvanu) kuulmisprobleemidega, töötada koos nina-kurgu-kõrvaarstidega, võttes enda kanda kuulmise ja/või tasakaaluga seotud uuringud ja (re)habilitatsiooni, või töötada iseseisva spetsialistina tervisekeskustes/polikliinikutes tegeledes kuulmisuuringute ning kuulmisabivahendite sobitamisega.

Eestis on audioloogia arenev eriala ning kuigi on välja töötatud audioloogia õppeks tase 6 vastav kutsestandard Kutsestandardid: Audioloog, tase 6 – Kutseregister (hetkel mitte kehtiv), siis Eestis audioloogiks veel õppida veel ei saa.

Alates 2013. aastast on audioloogia õppeks (2-aastane magistriõpe) Suurbritannias saanud stipendiumi viis inimest. Konkursse stipendiumi saamiseks korraldas Sihtasutus Archimedes koostöös Eesti Audioloogia Seltsi ja MTÜ Audierega. Kristjan Jaagu Kraadiõpe Välismaal (HARNO) toetab audioloogide koolitamist alates aastast 2017. aastast.  Alates 2021. aastast on Audioloogia Seltsil audioloogide koolitamiseks olnud koostöö Iirimaal asuva Corki Ülikooliga,  kus audioloogiks koolitatakse nagu Inglismaalgi kaheaastase magistriõppe raames (https://www.ucc.ie/en/ckx51/).

Lisainfot stipendiumi taotlemiseks: Rohkem infot Kristjan Jaagu stipendiumi kohta kraadiõppeks välismaal leiad siit. Stipendiumite ja toetuste büroo vanemspetsialist on Marilyn Fridolin; (+372 6999 397; marilyn.fridolin@harno.ee)

 

Audioloogid Eestis

Eestis on hetkel 6 audioloogi, kes on omandanud kliinilise audioloogia magistrikraadi. 

 

Dr Maret Gardner

Töötab arst-konsultandina Ida-Tallinna Keskhaiglas ja AS Fertilitases. On spetsialiseerunud laste ja täiskasvanute kuulmis-tasakaaluhäirete diagnoosimisele, ravikäsitlusele, (re-)habilitatsioonile. Varasem töökogemus: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikus (09/2016–08/2017 arst-õppejõud).

Õpingud:

2013–2016 Otorinolarüngoloogia residentuur, Tartu Ülikool;

2014–2015 Irish Certificate of Clinical Competence in Audiology Manchesteri Ülikool, Manchester  (Ühendkuningriik).

2013–2014 Magistrikraad (Msc), Manchesteri Ülikool, Manchester (Ühendkuningriik);

2007–2013 Bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õpe, Tartu Ülikool.

 

Maris Vilms

Maris on varasemalt töötanud audioloogina Tartu Ülikooli Kõrvakliinikus (2016-2017), Fertilitas Erahaiglas (2017-2021) ning Audiomed Kuulmiskeskuses (2017-2021), tegeledes nii kuulmis- kui ka tasakaaluhäirete diagnostika ja (re)habilitatsiooniga.

Õpingud:

2015–2016 Certificate of Clinical Competence in Audiology, Manchesteri Ülikool, Ühendkuningriik;
2014–2015 Audioloogia magistrikraad (Msc), Manchesteri Ülikool, Ühendkuningriik;

2011-2014 Eripedagoogika bakalaureusekraad (BSc), Tartu Ülikool

 

Sandra Vill  

Töötab kliinilise audioloogina Audiomed OÜ-s (kuulmisuuringud, kuuldeaparaatide sobitamine) ning Medita Baltics kliinikus (kuulmis- ja tasakaalu-uuringud, tinnitus-alane nõustamine). Varasem töökogemus 2018-2023 SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikus audioloogina (kuulmis-ja tasakaalu-uuringud, kuuldeaparaatide sobitamine, tinnituse nõustamine, sisekõrvaimplantaadi kõneprotsessori programmeerija)
Õpingud:

2017–2018 Audioloogia kliiniline praktika, Torbay and South Devon NHS Foundation Trust Hospital (Ühendkuningriik);

2016–2017 Audioloogia magistrikraad (Msc), Southamptoni Ülikool, Southampton (Ühendkuningriik);

2013–2016  TÜ eripedagoogika bakalaureus.

 

Marleen Houseman

Töötab kliinilise audioloogina  Audiomed OÜ-s (kuulmisuuringud, kuuldeaparaatide sobitamine, vaigu eemaldamine aspiraatori abil). Varasem töökogemus Inglismaal – audioloogina Dorset Healthcare University NHS Foundation Trust Hospital (kuulmisuuringud, kuuldeaparaatide sobitamine, tinnituse-alane nõustamine) ja Eastleigh Specsavers, Canterbury Amplifon – audioloogi ning audioloogia osakonna juhatajana (kuulmisuuringud, kõnetestid, kuuldeaparaatide sobitamine, tinnituse-alane nõustamine, vaigu eemaldamine aspiraatori abil, administratiivsed ülesanded, koduvisiidid).

Õpingud:

2018–2019 Audioloogia kliiniline praktika, Torbay and South Devon NHS Foundation Trust Hospital (Ühendkuningriik);

2017–2018 Audioloogia magistrikraad (Msc), Southamptoni Ülikool, Southampton (Ühendkuningriik);

2014–2017 TÜ eripedagoogika bakalaureus.

 

Dr Pääsu Teder

Jätkab õpinguid SA TÜK Otorinolarüngoloogia residentuuris,  on spetsialiseerunud täiskasvanute kuulmis-tasakaaluhäirete diagnoosimisele, ravikäsitlusele, (re-)habilitatsioonile.

Õpingud:

2019–2020 Audioloogia kliiniline praktika, Brighton and Sussex University Hospital, Brighton (Ühendkuningriik);

2018–2020 Magistrikraad (Msc), Southamptoni Ülikool, Southampton (Ühendkuningriik);

2012–2018 Bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õpe, Tartu Ülikool.

 

Piret Zimmer

Töötab kliinilise audioloogina Audiomed OÜ-s (kuulmisuuringud, kuuldeaparaatide sobitamine, sisekõrvaimplantaatide varuosad)

Varasem töökogemus: 2003 – 2021 SA TÜK Kõrvakliinik sisekõrvaimplantaadi kõneprotsessori  programmeerija; 2016-2021 eripedagoog LA Rõõmupesa, 1999 – 2009 eripedagoog-logopeed LA Nukitsamees.

Õpingud:

2021–2023 MSc Audioloogia magistrikraad integreeritud kliinilise praktikaga, University College Cork, Iirimaa;

1991–1997 eripedagoogika 5-aastane bakalaureus (võrdsustatud magister).